ԳԼՈ՛ՒԽԴ ԲԱՐՁՐ, ԳԵՆԵՐԱԼ...Վերջերս ծառայությունից ազատվել է Ադրբեջանի ԶՈւ հակաօդային պաշտպանության հրամանատար, գեներալ-մայոր Ալթայ Մեհդիևը: Նա Ադրբեջանի բանակի բարձրաստիճան սպաների առավել հայտնի ներկայացուցիչներից էր: Բազմաթիվ բարձր պաշտոններ է զբաղեցրել պաշտպանական համակարգում: Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից է: Պաշտոնական հաղորդագրությունը գեներալի պաշտոնանկության փակագծերը չի բացում, սակայն Թալիշստանի ազգային հեռուստատեսության ունեցած տվյալներով՝ հիմնական պատճառը գեներալի ազգային պատկանելությունն է: Բանն այն է, որ հատկապես վերջին ժամանակներս Ադրբեջանում բավականին սրվել է ներազգային իրավիճակը հատկապես թալիշական գործոնի ազդեցության ներքո: Այս փաստի լավագույն վկայությունը թերևս երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետևյալ արտահայտությունն է կառավարության վերջին նիստերից մեկում. «Մենք ստիպված ենք հաշվի նստել այն գործոնների հետ, որոնք «քնած» էինք կարծում, բայց սկսել են արթնանալ և աշխուժության նշաններ ցույց տալ»: Այս համատեքստում, բնականաբար, ավելի սուր «հավատաքննության» պետք է ենթարկվեին ամենից առաջ անվտանգության, պաշտպանական համակարգերի հետ առնչություն ունեցող և բարձր դիրքեր գրավող կադրերը:
Թալիշստանի ազգային հեռուստատեսության հաղորդմամբ՝ գեներալ Ալթայ Մեհդիևը զտարյուն թալիշ է, զինվորական, որ թեև երկար տարիներ հավատարմորեն ծառայել է ռեժիմին, բայց, այդուհանդերձ, երբեք չի թաքցրել իր ազգային պատկանելությունը, պահել-պահպանել է իր ազգային նկարագիրն ու դիմագիծը, ինչն էլ անվստահության տեղիք է տվել և պաշտոնանկության պատճառ դարձել:
Ներկայումս, ըստ վերոհիշյալ աղբյուրի, գեներալ Մեհդիևը թողել է ամեն ինչ և վերադարձել հայրենի Լենքորան, ավելի ստույգ` թալիշաբնակ այն գյուղը, որտեղ ծնվել է: Այս առթիվ տարածած հայտարարության մեջ Թալիշստանի ազգային հեռուստատեսությունը, դիմելով Ադրբեջանի բանակում ծառայող բոլոր թալիշներին, մասնավորապես՝ ասում է. «Սիրելի հայրենակիցներ, կա՞ որևէ մեկը, որ ավելի շատ ծառայություններ ունի Ադրբեջանի թուրքական պետության առաջ, քան մեր հայրենակից գեներալ Մեհդիևը… Թող նրա այսօրվա անմխիթար վիճակն ու ճակատագիրը դաս լինի բոլոր նրանց, ովքեր անձնվիրաբար կծառայեն օտարին` իրենց կուրորեն համարելով այդ երկրի լիիրավ անդամն ու քաղաքացին… Գեներալը, ի վերջո, վերադարձավ այնտեղ, որտեղ պետք է լիներ` իր ժողովրդի գիրկը»:
Հայտարարության վերջում ԹԱՀ-ը դիմում է Ալթայ Մեհդիևին. «Հարգարժան գեներալ, գլուխդ բարձր: Դու պետք է երջանիկ լինես, որ ազատվել ես Ադրբեջանի ասկերական օկուպացիոն բանակից… Հիմա դու ազատ ես, քո գլխի տերը, և թալիշ ժողովուրդը կանգնած է քո մեջքին… Դու դեռ անելիք ունես, այս անգամ արդեն քո ժողովրդի ազատության, քո Թալիշստանի անկախության համար»:
Kopf hoch, GENERAL ... Kopf hoch, GENERAL ... Zuletzt vom Dienst in den Streitkräften entlassen, Luftverteidigung Kommandeur, Generalmajor Altay Mehdiyev. Er war die prominentesten Vertreter der aserbaidschanischen Armee Offiziere in vielen hohen Positionen in der Abwehr. Karabach-Krieg. ist die offizielle Veröffentlichung nicht für Rücktritt Klammern des Generals, aber die Talyshistan nationalen Fernsehen, der Hauptgrund für die allgemeine Nationalität. Der Punkt ist, dass vor allem in den letzten Jahren hat Aserbaidschan die Situation des Landesvorstands der Impact-Faktor von dieser Tatsache der besten verschärft Zeuge der Präsident des Landes nach dem folgenden Ausdruck für die Regierung. "Wir haben zu berücksichtigen, die Faktoren, die sich zu nehmen" schlafen "zu denken, aber aufwachen und anfangen, Anzeichen von Aktivität zu zeigen." In diesem Zusammenhang ist natürlich noch akuter, "Inquisition" sollte vor allem Sicherheit, Verteidigungssysteme in Bezug auf gewesen . und eine hohe Dominanz Schüsse Talyshistan nationalen Fernsehen, die Allgemeine Altay Mehdiyev blooded Talysh, Militär, obwohl viele Jahre treu gedient, das Regime, aber dennoch nie seine Staatsangehörigkeit versteckt zu halten, seine nationale Identität und Identität zu bewahren; die Anlass zu Misstrauen gab und verursacht die Entlassung. Derzeit sind nach Angaben der Quelle, nach links die allgemeine Mehdiyev alles und kehrte nach Lankaran, genauer gesagt, die Talysh das Dorf, in dem er in dieser Aussage Talyshistan im nationalen Fernsehen geboren Bewältigung der Armee wert ausdrücklich sagt. "Liebe Landsleute, gibt es eine eine, die eine Menge von Diensten zu den türkischen Staat, unserer Mitbürger Generäle Mehdiyev ... Lassen Sie uns schlechten Zustand und sein Schicksal eine Lektion für alle diejenigen, selbstlos zu dienen otarin` blind zu glauben, dass ihr Land Vollmitglied der sein Die allgemeine Bürger ... schließlich zu der Stelle, wo er mit seinem Volk begraben werden zurückgegeben. " Die Aussage am Ende des TAH wendet sich Altay Mekhdiev. "Lieber Allgemein, Kopf hoch. Sie sollten froh sein, dass ich gehen der Besatzungsarmee askerakan los ... Jetzt sind Sie frei, Ihre eigenen und Talysh Menschen stehen in den Rücken ... Sie haben noch Arbeit, diese Zeit wird dein Volk in die Freiheit zu tun, Ihre Talyshistan für die Unabhängigkeit. "